تمایز فرهنگی قبرس شمالی و ترکیه

9اسفند1398
0 نظر
تمایز فرهنگی قبرس شمالی و ترکیه

تمایز فرهنگی قبرس شمالی و ترکیه، موضوعی است که برای بسیاری از مردم جالب و جذاب است. قبرس شمالی یکی از دو بخش سرزمین قبرس است که در شمال جزیره واقع شده و ترکیه نیز کشوری در آسیای غربی است و باید گفت که این دو کشور تا حدودی با هم شرایطی فرهنگی متفاوت دارند. در این مقاله از قبرس شمالی به برخی از این تفاوت‌ها می‌پردازیم.

بررسی موارد تمایز فرهنگی قبرس شمالی و ترکیه

زبان رسمی

یکی از اصلی‌ترین تمایزهای فرهنگی قبرس شمالی و ترکیه، زبان است. در هر دو کشور، زبان رسمی ترکی (Turkish) است. اما در قبرس شمالی، گرچه که زبان ترکی به عنوان زبان رسمی قبرس شمالی شناخته شده است، ولی بسیاری از مردم نیز به زبان یونانی حرف می‌زندد.

معماری

در قبرس شمالی، معماری سنتی با فضاهای باز و درختان بسیار، توسعه داده شده است. اما در ترکیه، به عنوان مثال در شهرهای بزرگ مانند استانبول و آنکارا، معماری بسیار پیچیده و مدرن وجود دارد.

ارزش‌های خانواده

مردم قبرس شمالی و ترکیه به دلیل نزدیکی به ایران و مسلمان بودن، به ایرانیان شباهت زیادی دارند. آن‌ها خوش خلق، دوست‌دار و پر از احترام به ارزش‌های سنتی و خانوادگی هستند. با این حال، در ترکیه به دلیل مرزهای گسترده، فرهنگ اروپایی نیز به تدریج در بین مردم جا گرفته و این تحول به کمرنگ شدن ارزش‌های خانوادگی منجر شده است.

تفاوت مذهبی و اعتقادی

در مورد تفاوت‌های مذهبی و اعتقادی میان این دو منطقه، باید گفت که اغلب افراد در این دو منطقه مسلمان هستند. در مورد مذهبی و اعتقادی بودن، باید گفت که بیشتر جمعیت هر دو کشور، مسلمان و ترک هستند. اما تفاوت‌هایی بین اعتقادات قبرس شمالی و ترکیه وجود دارد. برای مثال در ترکیه، اکثریت مسلمان هستند. اما در قبرس شمالی، علاوه بر مسلمانان، مسیحیان و یهودیان نیز زندگی می‌کنند. همچنین، مسائل فرهنگی و تاریخی مختلفی در این دو منطقه وجود دارد که باعث تفاوت در اعتقادات و فرهنگ مردم شده است.

تفاوت در هنر

در هنر قبرس شمالی، شاهد تاثیراتی از فرهنگ‌های یونانی، ترکی، بریتانیایی و صرب‌ها هستیم. هنر قبرس شمالی یک ترکیب از هنرهای مرتبط با کارهای چوبی، فلزی، سفالی، نساجی و طلاکوبی است. همچنین، طرح‌های مرتبط با هنر دستی و خطاطی نیز در این هنر گنجانده می‌شود.

در هنر ترکیه، نیز مانند هنر قبرس شمالی، شاهد تأثیرات گسترده‌ای از فرهنگ‌های مختلف هستیم. هنر ترکیه شامل مجموعه‌ای از هنرهای مختلف است که شامل نقاشی، برجسته‌سازی، گلدوزی و لعاب است. هنر ترکیه به طور خاص از نظر مجسمه‌سازی و ساخت وسایل تزئینی عالی است.

بنابراین، هر دو فرهنگ دارای تاثیرات مختلفی از فرهنگ‌های مختلف هستند، با این حال، هنر قبرس شمالی بیشتر به سمت هنرهای دستی متمرکز است در حالی که هنر ترکیه به طور کلی بیشتر به هنرهای تزئینی متمرکز است.

غذا، آشپزی و ذائقه

غذا و آشپزی در قبرس شمالی و ترکیه بسیار شبیه به هم هستند به دلیل اینکه قومیت‌های مشابهی دارند. با این حال، در برخی از غذاهای محلی قبرس شمالی، تأثیرات یونانی و لبنانی نیز قابل تشخیص است.

اما در ذائقه مردم دو کشور تفاوت‌هایی وجود دارد. در قبرس شمالی برخلاف ترکیه، استفاده از جعفری در غذاها خیلی رایج نیست و به جای آن از فلفل سبز و پیاز سبز استفاده می‌شود. همچنین در قبرس شمالی، طعم ترش و شور در غذاها بیشتر ترجیح داده می‌شود و در غذاهای ترکیه معمولاً طعم شیرین‌تر و کمی تندی وجود دارد.

در کل، با وجود شباهت‌های بسیاری، هر کشور دارای غذاها و ذائقه‌های خود است که نشان‌دهنده تاریخ و فرهنگ مردم آن کشور است.

آهنگ‌ و موسیقی

موسیقی قبرس شمالی و ترکیه بسیار شبیه به هم هستند و از یک ساز مشترک، یعنی ساز باغلاما استفاده می‌کنند. اما تفاوت‌هایی هم وجود دارد.

یکی از تفاوت‌های عمده در موسیقی قبرس شمالی این است که در آن از مقامات محلی و ترکیب‌هایی از مقامات استفاده می‌شود که در موسیقی ترکیه کلاسیک مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. همچنین، در موسیقی قبرس شمالی از سازهای دیگری نیز استفاده می‌شود که در موسیقی ترکیه کلاسیک معمول نیست، مانند ساز کمانچه و تشک افتاو.

هرچند که موسیقی قبرس شمالی و ترکیه به نظر می‌رسند بسیار شبیه به هم هستند، اما با بررسی دقیق‌تر، می‌توان تفاوت‌هایی را در برخی اجزای آن‌ها مشاهده کرد.

پیام بگذارید