افتتاح کنسولگری روسیه در قبرس شمالی

19آبان1402
0 نظر
افتتاح کنسولگری روسیه در قبرس شمالی
  • کنسول سفارت روسیه در قبرس شمالی
  • کنسول روسیه در نیکوزیا
  •  کنسولگری روسیه در لفکوشا قبرس شمالی

افتتاح کنسولگری روسیه

رهبر روسیه گفت که روسیه تصمیم گرفته است یک دفتر کنسولی در قبرس شمالی باز کند.

این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه تلاش‌های خود را برای به رسمیت شناختن بین‌المللی این کشور در جزیره قبرس، که از سال 1974 پس از حمله ارتش ترکیه به یک سوم شمالی جزیره در پاسخ به کودتای مورد حمایت یونان تقسیم شده است، انجام داده است. .

ارسین تاتار، رهبر قبرس شمالی گفت: روس‌ها اقدامات خود را برای افتتاح کنسولگری روسیه در قبرس شمالی آغاز کرده‌اند. بریتانیا در حال حاضر یک دفتر دارد، اگر روسیه همین کار را انجام دهد برای ما مشکلی نیست.

تاتار به روزنامه گاندم کبریس گفت: «اینجا روس‌های زیادی هستند، بنابراین طبیعی است که دفتری باز کنند».

تحسین ارطغر اوغلو، وزیر امور خارجه قبرس ترک به تلویزیون تی آر تی هابر گفت: «روسیه می خواهد دفتری برای ارائه خدمات کنسولی به شهروندان باز کند».

مقامات دولتی روسیه اعلام کردند که با توجه به حضور تعداد زیادی از شهروندان روس در این کشور، نیاز به داشتن کنسول برای انجام امور این شهروندان ضروری و حتی به تاخیر افتاده است.

اردوغان اخیراً فرودگاه جدیدی را برای قبرس شمالی افتتاح کرد که شش برابر بزرگتر از فرودگاه قبلی است که ظرفیت جابجایی حدود 10 میلیون مسافر در سال را دارد.

ترکیه بیش از 35000 سرباز در شمال دارد که با هدف نیکوس کریستودولیدس، رهبر یونانی قبرس، که از یک فدراسیون دو منطقه ای و دو جامعه مطابق با چارچوب سازمان ملل حمایت می کند، مخالف است.

نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد در منطقه حائلی که جمهوری خودخوانده ترک قبرس شمالی (TRNC) را از جنوب به رسمیت شناخته شده بین المللی جدا می کند، گشت زنی می کنند.

مذاکرات برای حل مناقشه قبرس از سال 2017 در حال انجام است.

پیام بگذارید